Kartonpiyer Çatlakları Nasıl Tamir Edilir?

Kartonpiyerin çatlaması durumunda yapmanız gereken tamir işlemi; öncelikle çatlayan bölümün hasarını tespit etmektir. Hasar çok büyük ise parça yerinden sökülmelidir. Çünkü kartonpiyer düşmesi durumunda can veya mal kaybı yaşama gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bundan dolayı hasarlı parçanın aldığı hasar çok önemlidir. Ancak sadece küçük çatlaklar varsa bunun tamiri mümkündür.

Kartonpiyer Yapıştırma

Kartonpiyer neden çatlar, çatlama neden oluşur gibi sorularınıza cevaben; malzeme kalitesizse, doğru işçilik yapılmadıysa veya sarsıntılarda kartonpiyerlerinizde çatlamalar, kırılmalar, düşmeler olabilir. Ancak doğru işçilik yapılırsa depremlerde bile çatlama söz konusu olmayacaktır.

Yapmanız gereken nalburdan kartonpiyer alçısı ve ıspatula malzemeleri almanız. Sonrasında küçük bir leğene önce su, sonrasında alçıyı dökmeniz ve karıştırmanız. Ne çok sert ne de çok cıvık olmalı. Karıştırdıktan sonra bir müddet bekleyiniz. Yoğurt kıvamında olmalı. Sonrasında ıspatula veya elinizle bile olabilir çatlayan bölgelere sürmeniz. Bu işlemden sonra o bölgeler kuruduğunda da ıspatula ile tekrar düzeltebilirsiniz veya ıslak bir süngerle düzeltme işlemi yapabilirsiniz. Leğeni de alçı kuruyunca eğip bükerek daha rahat temizleyebilirsiniz.

Hasar büyük ise, yani kartonpiyerin düşme riski varsa kesinlikle böyle bir işlem yapmayınız. O kartonpiyeri oradan söküp yeni bir parça alıp tekrar yapıştırınız. Bir yazımızda düşen kartonpiyerin nasıl takılacağını anlatmıştık, oradan yardım alabilirsiniz.

Bunları yaparken şunları göz önünde bulundurmanızı öneririz; her işi ehline bırakmak gerekir, kartonpiyer ustası çağırıp bu işi ona teslim etmek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bizim ekibimiz bu konuda destek vermekte, iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Kartonpiyer | Asma Tavan | Alçı Kemer | Alçıpan Duvar Bölme | Alçı Dekorasyon | Mantolama | Kartonpiyer Modelleri